Vishay/Sprague 199D475X0025BXV1E3
199D475X0025BXV1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D475X0025BXV1E3
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D475X0025BXV1E3.pdf
Availability of 199D475X0025BXV1E3
QUANTITY
199D475X0025BXV1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D475X0025BXV1E3
Internal Part NumberEIS-199D475X0025BXV1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.360" (9.14mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D475X0025BXV1E3
Related Links199D475X0, 199D475X0025BXV1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D475X0025BXV1E3 Details Description
Related parts for 199D475X0025BXV1E3
BACKSHELL DB25 BLK PLASTIC 45DEG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
POT 1K OHM 3W CERMET LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 495MA 260 MOHM datasheet.pdf
PNL MNT 20MA RED W/WIRE 9" datasheet.pdf
RES 348 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RED datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ITO220S datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 40POS datasheet.pdf