Amphenol Industrial ACC02E-24-28S(003)
ACC02E-24-28S(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACC02E-24-28S(003)
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
ACC02E-24-28S(003).pdf
Availability of ACC02E-24-28S(003)
QUANTITY
ACC02E-24-28S(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC02E-24-28S(003)
Internal Part NumberEIS-ACC02E-24-28S(003)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC02E-24-28S(003)
Related LinksACC02E-24, ACC02E-24-28S(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC02E-24-28S(003) Details Description
Related parts for ACC02E-24-28S(003)
FAN AXIAL 92X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
RES SMD 2.94M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANSLATOR 2BIT FST BUS SW US8 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf