Vishay/Sprague 199D475X96R3A1V1E3
199D475X96R3A1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D475X96R3A1V1E3
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D475X96R3A1V1E3.pdf
Availability of 199D475X96R3A1V1E3
QUANTITY
199D475X96R3A1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D475X96R3A1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D475X96R3A1V1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.11mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D475X96R3A1V1E3
Related Links199D475X9, 199D475X96R3A1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D475X96R3A1V1E3 Details Description
Related parts for 199D475X96R3A1V1E3
IC REG LDO 5V/ADJ 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 30MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.730" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 2.6A 13.2V 1812 datasheet.pdf