Amphenol Industrial PT08E-18-11S(SR)
PT08E-18-11S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-18-11S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11 POS R/A W/SCKT
Datasheet Download
PT08E-18-11S(SR).pdf
Availability of PT08E-18-11S(SR)
QUANTITY
PT08E-18-11S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-18-11S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08E-18-11S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-18-11S(SR)
Related LinksPT08E-18, PT08E-18-11S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-18-11S(SR) Details Description
Related parts for PT08E-18-11S(SR)
CONN HEADER 19POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DUAL NON-INV PWR DRVR 16DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
CBL ASSY IND PLUG-STD RJ45 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
A4 MF 1.5KW 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf