Vishay/Sprague 199D476X9010DXV1E3
199D476X9010DXV1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D476X9010DXV1E3
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 10% RADIAL
Datasheet Download
199D476X9010DXV1E3.pdf
Availability of 199D476X9010DXV1E3
QUANTITY
199D476X9010DXV1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D476X9010DXV1E3
Internal Part NumberEIS-199D476X9010DXV1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.460" (11.68mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D476X9010DXV1E3
Related Links199D476X9, 199D476X9010DXV1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D476X9010DXV1E3 Details Description
Related parts for 199D476X9010DXV1E3
FIXED IND 470UH 780MA 710 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 5POS OR datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 592MA 200 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf