Vishay/Sprague 199D685X0016B1V1E3
199D685X0016B1V1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D685X0016B1V1E3
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D685X0016B1V1E3.pdf
Availability of 199D685X0016B1V1E3
QUANTITY
199D685X0016B1V1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D685X0016B1V1E3
Internal Part NumberEIS-199D685X0016B1V1E3
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D685X0016B1V1E3
Related Links199D685X0, 199D685X0016B1V1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D685X0016B1V1E3 Details Description
Related parts for 199D685X0016B1V1E3
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP 200MF -20% +80% 3.3V SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM FLUSH RED datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf