Vishay/Sprague 199D685X0016B2B1E3
199D685X0016B2B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D685X0016B2B1E3
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D685X0016B2B1E3.pdf
Availability of 199D685X0016B2B1E3
QUANTITY
199D685X0016B2B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D685X0016B2B1E3
Internal Part NumberEIS-199D685X0016B2B1E3
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D685X0016B2B1E3
Related Links199D685X0, 199D685X0016B2B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D685X0016B2B1E3 Details Description
Related parts for 199D685X0016B2B1E3
IC REG LDO 2.5V 0.8A DPAK datasheet.pdf
IC MPU I960 100MHZ 324BGA datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 12POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 52A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 15.1A 8 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 20PPM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf