Vishay/Sprague 199D686X06R3D6B1E3
199D686X06R3D6B1E3 picture photo
Mfg. Part Number
199D686X06R3D6B1E3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 6.3V 20% RADIAL
Datasheet Download
199D686X06R3D6B1E3.pdf
Availability of 199D686X06R3D6B1E3
QUANTITY
199D686X06R3D6B1E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 199D686X06R3D6B1E3
Internal Part NumberEIS-199D686X06R3D6B1E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 199D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.498" (12.66mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)199D686X06R3D6B1E3
Related Links199D686X0, 199D686X06R3D6B1E3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
199D686X06R3D6B1E3 Details Description
Related parts for 199D686X06R3D6B1E3
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE A 7POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 51MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES 503 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf