Littelfuse 1E8PT2.75
1E8PT2.75 picture photo
Mfg. Part Number
1E8PT2.75
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 1E 2.75KV
Datasheet Download
1E8PT2.75.pdf
Availability of 1E8PT2.75
QUANTITY
1E8PT2.75 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1E8PT2.75
Internal Part NumberEIS-1E8PT2.75
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated2750VAC (2.75kV)
Current1A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension1.563" Dia x 9.500" L (39.69mm x 241.30mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1E8PT2.75
Related Links1E8P, 1E8PT2.75 Datasheet, Littelfuse Distributor
1E8PT2.75 Details Description
Related parts for 1E8PT2.75
IC ADC 16BIT 195KSPS 44-MQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC datasheet.pdf
LABEL ATTN 1X2 REUSABLE 500 ROLL datasheet.pdf
RES SMD 54.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 LW SN/PB datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf