Amphenol Industrial MS3108E28-AYS
MS3108E28-AYS picture photo
Mfg. Part Number
MS3108E28-AYS
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
MS3108E28-AYS.pdf
Availability of MS3108E28-AYS
QUANTITY
MS3108E28-AYS Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108E28-AYS
Internal Part NumberEIS-MS3108E28-AYS
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert28-AY
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108E28-AYS
Related LinksMS3108, MS3108E28-AYS Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3108E28-AYS Details Description
Related parts for MS3108E28-AYS
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100' datasheet.pdf
SCR DBL HISCR 400V 105A ADDAPAK datasheet.pdf
CONN RECPT PIN WRAPOST.360".081" datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.49 OHM 1% 20W datasheet.pdf
MX2 230V 3PH 2HP VALUE PACK datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW SIG END 25 COL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4POS+1GND SCREW datasheet.pdf