Microsemi Commercial Components 1EZ100D/TR12
1EZ100D/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ100D/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 100V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ100D/TR12.pdf
Availability of 1EZ100D/TR12
QUANTITY
1EZ100D/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ100D/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ100D/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)100V
Tolerance±20%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ100D/TR12
Related Links1EZ100, 1EZ100D/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ100D/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ100D/TR12
RES 4.7M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM60H/MC60F/X datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 216POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET SOT-23-6 TO 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
32553 50' 12-3-SO 2407 2407PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf