Microsemi Commercial Components 1EZ120D5E3/TR12
1EZ120D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ120D5E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 120V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ120D5E3/TR12.pdf
Availability of 1EZ120D5E3/TR12
QUANTITY
1EZ120D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ120D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ120D5E3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)710 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ120D5E3/TR12
Related Links1EZ120D, 1EZ120D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ120D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ120D5E3/TR12
LED GREEN DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OFFLINE SW PWM OCP OVP 7ESIP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/16-48" YELLO datasheet.pdf
SV 7.62HP/03/270F 3.5SN BK BX datasheet.pdf
SPARE TOOLING FOR JST APPLICATOR datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf