Microsemi Commercial Components 1EZ130D2E3/TR8
1EZ130D2E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ130D2E3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 130V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ130D2E3/TR8.pdf
Availability of 1EZ130D2E3/TR8
QUANTITY
1EZ130D2E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ130D2E3/TR8
Internal Part NumberEIS-1EZ130D2E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)130V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)910 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 98.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ130D2E3/TR8
Related Links1EZ130D, 1EZ130D2E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ130D2E3/TR8 Details Description
Related parts for 1EZ130D2E3/TR8
TRIMMER 500K OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 63MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 168K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
MOUNT WITH PUSH MOUNT ANCHOR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 5C UNSHD 600V datasheet.pdf