Panasonic Electric Works AM50050A43-A
AM50050A43-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50050A43-A
Brief Description
AM5 SWITCH .1A SPST-NC PIN
Datasheet Download
AM50050A43-A.pdf
Availability of AM50050A43-A
QUANTITY
AM50050A43-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50050A43-A
Internal Part NumberEIS-AM50050A43-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force25gf
Pretravel0.055" (1.4mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50050A43-A
Related LinksAM5005, AM50050A43-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50050A43-A Details Description
Related parts for AM50050A43-A
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 770MA 3DFN datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M3 NYLON datasheet.pdf
RES 1.194K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
BB-2716-08XXT SNAP SPADE INSUL E datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE 1A 100V 15NS DO-204AL datasheet.pdf