Vishay/Dale RN60E2493FB14
RN60E2493FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E2493FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E2493FB14.pdf
Availability of RN60E2493FB14
QUANTITY
RN60E2493FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E2493FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E2493FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E2493FB14
Related LinksRN60E2, RN60E2493FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E2493FB14 Details Description
Related parts for RN60E2493FB14
IC REG DL BUCK/LINEAR 16SSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 1" X 5YD datasheet.pdf
NETWORK INSTALLATION SERVICE KIT datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 30AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DEVICE MARKER ESG 7/20 datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PINS datasheet.pdf