Microsemi Commercial Components 1EZ140D2E3/TR12
1EZ140D2E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ140D2E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 140V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ140D2E3/TR12.pdf
Availability of 1EZ140D2E3/TR12
QUANTITY
1EZ140D2E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ140D2E3/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ140D2E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)140V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)1100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 106.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ140D2E3/TR12
Related Links1EZ140D, 1EZ140D2E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ140D2E3/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ140D2E3/TR12
RES 180 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 40POS .100" DUAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SR R/A POLARIZED datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPN COL 20LCCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
D SUB ACCESSORY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
1.25MM F/F 6POS 26AWG 300MM datasheet.pdf
GRIPPER MOTION BP datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf