Microsemi Commercial Components 1EZ140DE3/TR8
1EZ140DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ140DE3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 140V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ140DE3/TR8.pdf
Availability of 1EZ140DE3/TR8
QUANTITY
1EZ140DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ140DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1EZ140DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)140V
Tolerance±20%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)1100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 106.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ140DE3/TR8
Related Links1EZ140, 1EZ140DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ140DE3/TR8 Details Description
Related parts for 1EZ140DE3/TR8
CAP CER 0.47UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V datasheet.pdf
IC PLL/VCO DUAL W/DWN CNV 48VQFN datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 15V 20MA SOD-323 datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY 32PPR W/SW datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 390 OHM 0603 datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf