Microsemi Commercial Components 1EZ150D2/TR8
1EZ150D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ150D2/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 150V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ150D2/TR8.pdf
Availability of 1EZ150D2/TR8
QUANTITY
1EZ150D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ150D2/TR8
Internal Part NumberEIS-1EZ150D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)1300 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 114V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ150D2/TR8
Related Links1EZ150, 1EZ150D2/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ150D2/TR8 Details Description
Related parts for 1EZ150D2/TR8
CONN CHAMP RECEPT IDC 36POS GRN datasheet.pdf
Connector Header 68 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
OSC SO 375.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 16.3A 9 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC 214AB datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
TV 6C 6#8(TWINAX) SKT PLUG datasheet.pdf
High Precision 10 V Reference IC datasheet.pdf