Microsemi Commercial Components 1EZ150D5/TR12
1EZ150D5/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ150D5/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 150V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ150D5/TR12.pdf
Availability of 1EZ150D5/TR12
QUANTITY
1EZ150D5/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ150D5/TR12
Internal Part NumberEIS-1EZ150D5/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)1300 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 114V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ150D5/TR12
Related Links1EZ150, 1EZ150D5/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ150D5/TR12 Details Description
Related parts for 1EZ150D5/TR12
CONN HEADER 3POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 1/4" 6.89" datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 13.3A 6.8 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 500MA 330 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 26POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf