Microsemi Commercial Components 1EZ190D2/TR8
1EZ190D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1EZ190D2/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 190V 1W DO204AL
Datasheet Download
1EZ190D2/TR8.pdf
Availability of 1EZ190D2/TR8
QUANTITY
1EZ190D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1EZ190D2/TR8
Internal Part NumberEIS-1EZ190D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)190V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)1700 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 144.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1EZ190D2/TR8
Related Links1EZ190, 1EZ190D2/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1EZ190D2/TR8 Details Description
Related parts for 1EZ190D2/TR8
Connector Header 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE A 22POS datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H GOLD datasheet.pdf
SHADOWLESS SQUARE 48MM RED datasheet.pdf