Rohm Semiconductor 1N4004AT-82
1N4004AT-82 picture photo
Mfg. Part Number
1N4004AT-82
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Datasheet Download
1N4004AT-82.pdf
Availability of 1N4004AT-82
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1N4004AT-82 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4004AT-82
Internal Part NumberEIS-1N4004AT-82
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Sep/2012
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4004AT-82
Related Links1N400, 1N4004AT-82 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
1N4004AT-82 Details Description
Related parts for 1N4004AT-82
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 25NS 28DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 14.6MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 35V 11A TP-FA datasheet.pdf