Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N4004GP-E3/54
1N4004GP-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1N4004GP-E3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Datasheet Download
1N4004GP-E3/54.pdf
Availability of 1N4004GP-E3/54
QUANTITY
1N4004GP-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4004GP-E3/54
Internal Part NumberEIS-1N4004GP-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4004GP-E3/54
Related Links1N4004G, 1N4004GP-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N4004GP-E3/54 Details Description
Related parts for 1N4004GP-E3/54
REPLACEMNT IRON-SOLDRING STATION datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SURFACE BLT 1-1/2X18-15/16"A MED datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 32MA 140 OHM TH datasheet.pdf
AC FILTER T/H CHOKE COIL SS30V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 31C S 30" WHT JACKS NI datasheet.pdf