Microsemi Commercial Components 1N4737AP/TR12
1N4737AP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4737AP/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4737AP/TR12.pdf
Availability of 1N4737AP/TR12
QUANTITY
1N4737AP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4737AP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4737AP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4737AP/TR12
Related Links1N4737, 1N4737AP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4737AP/TR12 Details Description
Related parts for 1N4737AP/TR12
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC DRVR FET P-P 8-UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 11000UF 20% 300V SCREW datasheet.pdf
LOCKING ELEMENT EASY LOCK DOUBLE datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 SLVR datasheet.pdf
FUSE 1000A 1250V 3KE/110 AR datasheet.pdf