Microsemi Commercial Components 1N4738APE3/TR12
1N4738APE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4738APE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4738APE3/TR12.pdf
Availability of 1N4738APE3/TR12
QUANTITY
1N4738APE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4738APE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4738APE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4738APE3/TR12
Related Links1N4738A, 1N4738APE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4738APE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N4738APE3/TR12
CONN HEADER 2POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
21+21 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
07+07 WAY ES/BORE F CRIMP W/JS datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC datasheet.pdf