Microsemi Commercial Components 1N4738PE3/TR12
1N4738PE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4738PE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4738PE3/TR12.pdf
Availability of 1N4738PE3/TR12
QUANTITY
1N4738PE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4738PE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4738PE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±10%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4738PE3/TR12
Related Links1N4738P, 1N4738PE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4738PE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N4738PE3/TR12
IC RELAY PHOTOVO 400V 120MA 6DIP datasheet.pdf
CONN SPADE FLANGE 12-10AWG #10 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:20 2GHZ 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE 200A 690VAC NON STD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 4.7KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf