Microsemi Commercial Components 1N4740CPE3/TR12
1N4740CPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4740CPE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 10V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4740CPE3/TR12.pdf
Availability of 1N4740CPE3/TR12
QUANTITY
1N4740CPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4740CPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4740CPE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 7.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4740CPE3/TR12
Related Links1N4740C, 1N4740CPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4740CPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N4740CPE3/TR12
Connector Header 3 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 40A TO247-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 20POS .050" SLD datasheet.pdf
CONN CABLE BUSHING 4.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 500V RADIAL datasheet.pdf
LED WEDGE T-1 3/4 RED 660NM 28V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 4SDFN datasheet.pdf