Microsemi Commercial Components 1N4742CPE3/TR12
1N4742CPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4742CPE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 12V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4742CPE3/TR12.pdf
Availability of 1N4742CPE3/TR12
QUANTITY
1N4742CPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4742CPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4742CPE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)9 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4742CPE3/TR12
Related Links1N4742C, 1N4742CPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4742CPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N4742CPE3/TR12
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
PLASTIC LABEL CARD WHITE UNLABEL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf