Microsemi Commercial Components 1N4742CPE3/TR12
1N4742CPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4742CPE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 12V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4742CPE3/TR12.pdf
Availability of 1N4742CPE3/TR12
QUANTITY
1N4742CPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4742CPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4742CPE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)9 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4742CPE3/TR12
Related Links1N4742C, 1N4742CPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4742CPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N4742CPE3/TR12
FIXED IND 8.2UH 2.6A 24 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 400MW ALF2 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 14POS 5.08MM SIDE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf