| Internal Part Number | EIS-1N4745CPE3/TR12 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |