ECS Inc. International ECS-2100A-500
ECS-2100A-500 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-2100A-500
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-2100A-500.pdf
Availability of ECS-2100A-500
QUANTITY
ECS-2100A-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-2100A-500
Internal Part NumberEIS-ECS-2100A-500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-2100
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)46mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.213" (5.40mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-2100A-500
Related LinksECS-21, ECS-2100A-500 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-2100A-500 Details Description
Related parts for ECS-2100A-500
SWITCH LEVER SPDT 3A PCB 125V datasheet.pdf