Microsemi Commercial Components 1N4746CPE3/TR12
1N4746CPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4746CPE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 18V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4746CPE3/TR12.pdf
Availability of 1N4746CPE3/TR12
QUANTITY
1N4746CPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4746CPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4746CPE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 13.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4746CPE3/TR12
Related Links1N4746C, 1N4746CPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4746CPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N4746CPE3/TR12
RES SMD 649 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
REMOTE ACCESS UNIT IP FOR KVM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MAX-LOC 1/2 .312-.375 W/O-RING datasheet.pdf
8589-11 C/O PLUNGER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL THRU SKT M12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf