Microsemi Commercial Components 1N4754AP/TR12
1N4754AP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4754AP/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 39V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4754AP/TR12.pdf
Availability of 1N4754AP/TR12
QUANTITY
1N4754AP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4754AP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4754AP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 29.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4754AP/TR12
Related Links1N4754, 1N4754AP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4754AP/TR12 Details Description
Related parts for 1N4754AP/TR12
RES CHAS MNT 30 OHM 10% 600W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
SW PLUNGER SPST 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-B MINI 5PIN 1M datasheet.pdf
RES 140 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 29000UF 35V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 38UH 2.8A 115 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf