3M MVU14-250DMX
MVU14-250DMX picture photo
Mfg. Part Number
MVU14-250DMX
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MVU14-250DMX.pdf
Availability of MVU14-250DMX
QUANTITY
MVU14-250DMX Order Process
Ship out your order
Specifications of MVU14-250DMX
Internal Part NumberEIS-MVU14-250DMX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.930" (23.62mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationNon-Mating End Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
ColorBlue
Contact MaterialCopper
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.170" (4.32mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVU14-250DMX
Related LinksMVU14-, MVU14-250DMX Datasheet, 3M Distributor
MVU14-250DMX Details Description
Related parts for MVU14-250DMX
RES SMD 30 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC DIFF BUS TRANSCEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 16.875MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 54POS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC PROSLIC LINE FEED 125V 40QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-8.5PF 750V THR HOLE datasheet.pdf