Hirose Electric Co Ltd FX2C-40S-1.27DSA(71)
FX2C-40S-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX2C-40S-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN RECEPT VERT 40POS 1.27MM
Datasheet Download
FX2C-40S-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX2C-40S-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX2C-40S-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX2C-40S-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX2C-40S-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX2C-40S-1.27DSA(71)
Related LinksFX2C-40S-1, FX2C-40S-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX2C-40S-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX2C-40S-1.27DSA(71)
CONTACT INSERT 9(8+1)POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf