Microsemi Commercial Components 1N4757APE3/TR12
1N4757APE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N4757APE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 51V 1W DO204AL
Datasheet Download
1N4757APE3/TR12.pdf
Availability of 1N4757APE3/TR12
QUANTITY
1N4757APE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N4757APE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N4757APE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 38.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N4757APE3/TR12
Related Links1N4757A, 1N4757APE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N4757APE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N4757APE3/TR12
M-SERIES KIT,V.35,34P,UNASSM datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR SNGL 8-DFN datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LAMP T3-1/4 MINI BAYONET BASE datasheet.pdf
GROUND CORD COILED 12' RA PLUG datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T PCB NONSHORT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 132POS .050 SMD datasheet.pdf