| Internal Part Number | EIS-1N4757CPE3/TR12 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 95 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 38.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 1N4757CPE3/TR12 | |
 | 1 PSI-D-DO-MIL | SENSOR 1PSID DO DUAL | datasheet.pdf | |