Microsemi Commercial Components 1N5188US
1N5188US picture photo
Mfg. Part Number
1N5188US
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 3A AXIAL
Datasheet Download
1N5188US.pdf
Availability of 1N5188US
QUANTITY
1N5188US Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5188US
Internal Part NumberEIS-1N5188US
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 9A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)250ns
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseB, Axial
Supplier Device Package-
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5188US
Related Links1N51, 1N5188US Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5188US Details Description
Related parts for 1N5188US
RES SMD 66.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 16A TO220AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf