| Internal Part Number | EIS-1N5188US | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes, Rectifiers - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 9A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 250ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | B, Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |