Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N5236C-TR
1N5236C-TR picture photo
Mfg. Part Number
1N5236C-TR
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35
Datasheet Download
1N5236C-TR.pdf
Availability of 1N5236C-TR
QUANTITY
1N5236C-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5236C-TR
Internal Part NumberEIS-1N5236C-TR
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)6 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5236C-TR
Related Links1N523, 1N5236C-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N5236C-TR Details Description
Related parts for 1N5236C-TR
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC POST AMP CML LP LIMIT 10-MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 252 I/O 572FBGA datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 68K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 30POS PIN datasheet.pdf