Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N5243C-TAP
1N5243C-TAP picture photo
Mfg. Part Number
1N5243C-TAP
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 13V 500MW DO35
Datasheet Download
1N5243C-TAP.pdf
Availability of 1N5243C-TAP
QUANTITY
1N5243C-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5243C-TAP
Internal Part NumberEIS-1N5243C-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)13 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 9.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 200mA
Operating Temperature175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageDO-35
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5243C-TAP
Related Links1N524, 1N5243C-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N5243C-TAP Details Description
Related parts for 1N5243C-TAP
IC REG LDO 12V 1.5A TO3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 210MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
IC PCI SW 16LANE 16PORT 324BGA datasheet.pdf
HDM 5EAPR21OF300O TG datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
220000UF 63V 76X220MM 85C 15000H datasheet.pdf