Panasonic Electric Works AM50661C33-A
AM50661C33-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50661C33-A
Brief Description
AM5 SWITCH 6A SPST-NO SHRT HNG L
Datasheet Download
AM50661C33-A.pdf
Availability of AM50661C33-A
QUANTITY
AM50661C33-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50661C33-A
Internal Part NumberEIS-AM50661C33-A
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating6A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force10gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50661C33-A
Related LinksAM5066, AM50661C33-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50661C33-A Details Description
Related parts for AM50661C33-A
RES SMD 54.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 1X8 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
AM2161SC2-5 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf