Microsemi Commercial Components 1N5336A/TR12
1N5336A/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5336A/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 5W T18
Datasheet Download
1N5336A/TR12.pdf
Availability of 1N5336A/TR12
QUANTITY
1N5336A/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5336A/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5336A/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance±10%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5336A/TR12
Related Links1N5336, 1N5336A/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5336A/TR12 Details Description
Related parts for 1N5336A/TR12
TVS DIODE 4VWM SSMINI2 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
FIBER CABLE MINI-LC MINI-LC 16' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E OFF WHITE datasheet.pdf
RV COAX SW 8GHZ 12V datasheet.pdf