Microsemi Commercial Components 1N5338BE3/TR8
1N5338BE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5338BE3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 5W T18
Datasheet Download
1N5338BE3/TR8.pdf
Availability of 1N5338BE3/TR8
QUANTITY
1N5338BE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5338BE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5338BE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)1.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5338BE3/TR8
Related Links1N5338, 1N5338BE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5338BE3/TR8 Details Description
Related parts for 1N5338BE3/TR8
RELAY OPTOMOS 150MA DP 8FLTPK datasheet.pdf
CONN TUBULAR RING 8AWG #3/8 TIN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 150KOHM 25C datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
KIT EMULATION PSOC CY8C64355 QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 130UF 20% 420V FLATPACK datasheet.pdf