Microsemi Commercial Components 1N5343AE3/TR13
1N5343AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5343AE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 5W T18
Datasheet Download
1N5343AE3/TR13.pdf
Availability of 1N5343AE3/TR13
QUANTITY
1N5343AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5343AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5343AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±10%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)1.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 5.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5343AE3/TR13
Related Links1N5343A, 1N5343AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5343AE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5343AE3/TR13
IC REGISTER CMOS BIDIRECT 24-DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3048G/H1506TR12" datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 18POS SNGL TIN datasheet.pdf
IC SNGL DIFF COMPARATOR SOT23-5 datasheet.pdf
MOTOR TIMER 8PIN SOCKET 200-220V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 25MSPS 1.8V 40-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf