Microsemi Commercial Components 1N5343AE3/TR13
1N5343AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5343AE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 5W T18
Datasheet Download
1N5343AE3/TR13.pdf
Availability of 1N5343AE3/TR13
QUANTITY
1N5343AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5343AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5343AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±10%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)1.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 5.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5343AE3/TR13
Related Links1N5343A, 1N5343AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5343AE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5343AE3/TR13
CONN JR PWR TIMER 2POS 5MM YEL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
FUSE MIDGET IND T/D 30A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf