Microsemi Commercial Components 1N5355BE3/TR13
1N5355BE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5355BE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 18V 5W T18
Datasheet Download
1N5355BE3/TR13.pdf
Availability of 1N5355BE3/TR13
QUANTITY
1N5355BE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5355BE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5355BE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5355BE3/TR13
Related Links1N5355B, 1N5355BE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5355BE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5355BE3/TR13
IC ADC 12BIT REF/CLOCK 24TSSOP datasheet.pdf
ADAPTER IC PROBE TIP RED & BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
LOCKING RING 15/32" BUSHING datasheet.pdf
5M CRKC HIGH FLEX ENCODER CABL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf