Microsemi Commercial Components 1N5355C/TR12
1N5355C/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5355C/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 18V 5W T18
Datasheet Download
1N5355C/TR12.pdf
Availability of 1N5355C/TR12
QUANTITY
1N5355C/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5355C/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5355C/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5355C/TR12
Related Links1N5355, 1N5355C/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5355C/TR12 Details Description
Related parts for 1N5355C/TR12
CONN SOCKET SIP 9POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ADAPTER USB TEACLIPPER datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 11.85V 33A 391W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf