Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ75CAHE3/61
SMAJ75CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ75CAHE3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMA
Datasheet Download
SMAJ75CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ75CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ75CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ75CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ75CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ75CAHE3/61
Related LinksSMAJ75C, SMAJ75CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ75CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ75CAHE3/61
FLEX CABLE - AFE15T/AF15/AFE15T datasheet.pdf
CONN RCPT 62POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
SURGE PROT THYRIST 220V TELECOM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 77A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES 13.0 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
1/16 INCH HST BLK SM 100' SPOOL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SGE1510-0-0300A-2000C-2000C datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES 147K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf