Microsemi Commercial Components 1N5355E3/TR13
1N5355E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5355E3/TR13
Brief Description
DIODE ZENER 18V 5W T18
Datasheet Download
1N5355E3/TR13.pdf
Availability of 1N5355E3/TR13
QUANTITY
1N5355E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5355E3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5355E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±20%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5355E3/TR13
Related Links1N5355, 1N5355E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5355E3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5355E3/TR13
TVS DIODE 3.3VWM 9VC 8SO datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 32PS GOLD SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMA datasheet.pdf
SMALL PICTURE HANGING STRIPS WHT datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
TRANSFORMER MODULE GIGABIT 2PORT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CMOS 80 MHz, Triple 10-Bit Video DACs IC datasheet.pdf