Microsemi Commercial Components 1N5358E3/TR12
1N5358E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5358E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 22V 5W T18
Datasheet Download
1N5358E3/TR12.pdf
Availability of 1N5358E3/TR12
QUANTITY
1N5358E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5358E3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5358E3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Tolerance±20%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 15.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C